ESENLER : 0212 562 48 48 GOP : 0212 635 5858

Blog

Ehliyet Kursu Başvurusu

Yaya Geçitleri

Türkiye’de trafik lambalarının ya da üst ve alt geçitlerinin olmadığı yerde yayalarının yoldan karşıya rahat geçebilmeleri için yollara yaya geçidi yapılmıştır.

Ancak biz vatandaşlar yaya geçidi olmayan fakat akan trafikte karşıya geçmek için en kısa yolu seçmekteyiz. Unutulmamalıdır ki olası bir kaza da araç hasar görebileceği gibi karşıya geçen vatandaş da ağır sonuçlarla karşılaşabilirler. Bunun için karşıdan karşıya geçerken yaya geçitleri önemli olmaktadır. Karayolunda bulunan trafik işaretlerine, alt ve üst geçitlere, yaya geçitlerini kullanarak hem kendi canımızı hem de araç sürücülerini tehlikeye sokmamalıyız. Yaya geçitleri kesikli çizgilerle yolda belirlenmiş ve amacı yayaların güvenlikli bir şekilde karşıya geçmesini sağlamaktadır.

Yaya Geçitlerinin Günümüzde Önemi

Günümüzde karayollarında sürekli rastladığımız yaya geçitleri her alanda kullanılmaktadır. Yoldan karşıya geçen vatandaşların kullandığı, bugün her okul önünde okul yaya geçidi bulunmaktadır. Öğrencilerin güvenli bir şekilde karşıya geçmesi için yapılmış yaya geçitleri önemlidir. Ancak şunu da unutmamalıyız ki yaya geçitleri biz vatandaşlarının direk olarak karşıya geçmememizi sağlamamaktadır. Karşıya geçiş hakkı ne kadar yayalara öncelik tanısa da araç sürücüleri bunu unutup hızla geçmek isteyebilir. Bu yüzden öncelikle karşıya geçmeden yolun güvenliğinden emin olmalısınız. Özellikle çift şeritli yollarda iki tarafı da kontrol etmek gerekiyor. Yayalar karşıya geçmeden önce sağa sonra sola tekrar sağa bakarak yolun güvenli olduğuna emin olduktan sonra karşıya geçmelidir. Yine yaya geçidi sırasında bekleyen yayaların hareket etmesine bağlı kalmadan kendi gözlemlerinizi yaparak karşıya geçmelisiniz. Kalabalığın sizi yönlendirmesine değil kendi yönlendirmenizi kendiniz yapmalısınız. Yaya geçidinde beklerken muhakkak yolun boş olduğundan ya da aracın tamamen durduğundan emin olduktan sonra karşıya geçmelisiniz.

Yaya geçitleri sıkça kullandığımız karşıya geçiş yöntemidir. Her ne kadar yol üstünlüğü yayalarda olsa da yol güvenliğini asla elden bırakmamalıyız. Yaya geçitlerinin kullanımını çocuklara küçükken öğretmeli ve bu şekilde olası kazaların önüne geçmeliyiz.

Ehliyetal.org, Ehliyetal Sürücü Kursları Web Sitesidir.
× Whatsapp Hattı