ESENLER : 0212 562 48 48 GOP : 0212 635 5858

Blog

Ehliyet Kursu Başvurusu

Trafik Şuçları

Trafik suçları günümüzde araçları kullanmamız sırasında uymadığımız zamanda sürücülere verilen cezaları kapsamaktadır.

Türk ceza kanununda adli ceza ve idari ceza olarak karşımıza çıkmaktadır. Adli cezalar da para cezası, hapis cezası ve sürücü belgesine el konulma gibi yaptırımlar vardır. İdari cezalarda ise para cezası, ceza puanı eklemesi varır. Trafik suçları kapsamında alkollü araç kullanmak ağır bir yaptırım olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü alkol insan vücudunda uyuşukluğa neden olduğu için hiçbir şeyin hatırlanmasını engellemektedir. Bu da karayolunda uygun şekilde araç kullanılması engellemekte ve karayolunu emniyetsiz hale getirmektedir.

Trafik Suçları Neyi Kapsar

Alkollü araç kullanmak, uyuşturucu madde kullanarak araç trafiğine çıkmak hem kendi hayatlarını hem de başka hayatları tehlikeye sokmaktadır. Bu da trafik suçları kapsamında en büyük cezaların verildiği madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Karayolunda trafik polislerince yapılan denetimler de bu tür suçlardan yakalanan sürücüler hem para cezası kesilirken hem de ehliyetlerine geçici olarak el konulmaktadır. Ancak bir kaç sefer bu şekilde yakalanan sürücüler hapis yatabileceği gibi taşıtları da trafikten men edilerek büyük yaptırımlarla karşı karşıya kalmaktadır. Olası bir trafik kazası sırasında kendinde bir yara olmaması durumunda kaza anında bir yayaya ya da karşı taşıtı kullanan sürücüye verilen yaralanma ya da ölümle sonuçlanan kazalarda, kazayı yapan sürücü yine Türk Ceza Kanunun 89. Hükmü ile düzenlenen Taksirle yaralama suçunun basit hali 1. Fıkrasına göre işlem yapılmaktadır. Yaralama da 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilirken aynı zamanda para cezası da kesilir. Ölümle sonuçlanan bir kaza da hatalı bulunsa da bulunmasa da para cezası verileceği gibi hapis cezası da almaktadır.

Trafik suçları ceza kanununda hem sürücülerin hem de yayaların hakları veya cezaları açıkça belirtilerek koruma altına alınmıştır. Trafik kurullarına uygun araç kullanmalı, kendi hayatlarımızı ve başkalarının hayatlarını yakınlarına zehir etmemeliyiz. Her yaya ve her sürücü yaptığı hatanın bedelini Türk Ceza Kanununda belirtildiği gibi çekeceği hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Ehliyetal.org, Ehliyetal Sürücü Kursları Web Sitesidir.
× Whatsapp Hattı