ESENLER : 0212 562 48 48 GOP : 0212 635 5858

Blog

Ehliyet Kursu Başvurusu

Sınavsız Ehliyet Almak Mümkün Değildir.

Evet Yanlış duymadınız, Konumuzun başlığı “Sınavsız Ehliyet”. Fakat böyle bir yöntem ile kesinlikle ehliyet alamazsınız. Bu tür sınavsız ehliyet nasıl alınır yöntemlerine başvurmak Türk Ceza Kanuna göre suç teşkil etmektedir.

Sınavsız Ehliyet Nasıl Alınır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, sizi bu yola yönlendirecek kötü niyetli kişiler çıkacaktır. Bunlara kesinlikle itibar etmeyiniz. Daha önce bu yolla ehliyet almış kişiler hakkında açılan davalara göz atabilirsiniz.

https://www.sabah.com.tr/gundem/2013/10/22/5-bin-tlye-adrese-teslim-ehliyet

Kişiler hakkında ağır suçtan yargılamalar başlamış ve bu yönteme ön ayak olan ve sınavsız ehliyet alma arayışına giren bir çok kişi yargılanmıştır.

Sınavsız olarak ehliyet almak kesinlikle yasalara aykırıdır, suçtur ve mümkün değildir.

ehliyetal.org

Sürücü Adaylarına Tavsiyeler

Sürücü Adaylarına Tavsiyeler

Sürücü koltuğuna oturduğumuz andan itibaren günlük hayat sorunlarımızı bir tarafa bırakmalı, kafamızı meşgul eden sorunları unutmalı ve trafik içerisinde tüm dikkatimizi araç kontrolüne vermeliyiz.

Türkiye de artan trafik her gün kadın ve erkek sürücü sayısında artış olduğunu göstermektedir. Yeni sürücü belgesine sahip adaylar trafiğe çıkarken ister istemez stresli olabiliyor. Yeni sürücü belgesi almış deneyimsiz sürücü adaylarına tavsiyeler vererek onlardaki bilgi eksikliğinin giderilmesi ve stresi en aza indirmeye çalışarak özgüven gelmesini sağlamaktadır.

Püf Noktaları İle Sürücü Adaylarına Tavsiyeler

Sürücü adaylarının trafiğe çıkmadan önce bilmesi gereken en önemli tavsiyeler şunlardır.

 • Yeterli kurs bilgisiyle trafiğe çıkılmalıdır. Örneğin park etme konusunda bir sorun yaşıyorsanız onun üzerine tekrar tekrar eğilmelisiniz.
 • Yan ve dikiz aynalarını sürekli kontrol etmelisiniz. Emniyet kemerinizi araca biner binmez takmalı ve trafik işaretlerine uymalısınız.
 • Akışa göre araç kullanınız. Gereksiz yere sürekli şerit değiştirmeyiniz.
 • Direksiyonu tek elle kullanmayıp her zaman iki kelle kullanınız. Direksiyondan ellerinizi asla çekmeyiniz.
 • Virajlara girerken hızını düşürmeli ve ani dönüş yapmamalısınız. Aksi takdirde aracın devrilmesine sebep olabilirsiniz.
 • Seyir halindeyken telefonla konuşmamalı ve telefonla oynamamalısınız.
 • Sağa ve sola dönüş sinyalini doğru anlarda vermelisiniz.
 • Karayolunda hız limiti kurallarına uymalısınız. Gerektiğinden yavaş ya da hızlı gitmek kaza yapmanıza neden olabileceği gibi akan trafik de diğer sürücülerin tepkisini çekebilirsiniz.
 • Karayolunda araç sürerken yakınınızda tır, kamyon, iş makinesi varsa heyecan ya da panik yapmanıza gerek yoktur. Sahin bir şekilde kendi şeridiniz de ilerlemelisiniz.
 • Araç sürerken lastiğiniz patladıysa panik yapmadan sağa sinyal vererek karayolunda uygun yere çekmelisiniz. Yol güvenliğini sağlayarak lastiğinizi değiştirebilir ya da yol yardım gelmesini bekleyebilirsiniz.
 • Araçtan ineceğini zaman arkadan araç gelip gelmediğini aynalardan kontrol ederek kapınızı açmalısınız.
 • Şehirlerarası yolculuk yapıyor ve uzun süre araç kullanmanız gerekiyorsa yolun durumuna göre vereceğiniz molalarla kendinizi dinlendirmelisiniz. Yorgunluk trafik de dikkatin kaybolmasına ve reflekslerinizin azalmasına neden olmaktadır.

Yukarıda bahsedilen sürücü adaylarına tavsiyeler trafik de nasıl araç kullanılması gerektiğini ayrıntılı olarak açıklamaktadır. Kendi mal ve can güvenliğinizin önemli olduğu kadar karşınızdakinin de can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamalısınız. Ufacık bir hata sizi beklenmedik kazalara itebileceğini unutmadan karayolunda dikkatli, sakin, trafik işaret ve işaretçilerine uygun araç kullanmalısınız.

Ehliyetal.org, Ehliyetal Sürücü Kursları Web Sitesidir.
× Whatsapp Hattı