ESENLER : 0212 562 48 48 GOP : 0212 635 5858

Blog

Ehliyet Kursu Başvurusu

Kimler Psikoteknik Raporu Almalıdırlar?

Yolcu, eşya ve yük taşımacılığı yapan tüm ticari araç sürücülerinin alması gereken zorunlu bir rapordur.

Her 5 yıl da bir yetkilipsikoteknik merkezinden sağlıklı olduğunu gösteren psikoteknik raporu almak zorundadırlar. Aynı zamanda alkollü araç kullanımından yakalanarak ehliyetini aldırmış sürücüler de psikoteknik merkezinden değerlendirme raporu alması gerekir. Bir yıl içinde 5 kez hız ihlali yapan sürücüler ehliyetinin el konulmasına sebep olduğu için yeniden alabilmesi için yine psikoteknik muayeneden geçmesi gerekir. 63 yaşından gün almamış şoförlerden de bu rapor istenmektedir.

Psikoteknik Değerlendirme Kriterleri

Psikoteknik değerlendirme sırasında sürücü adayda iki aşamada değerlendirmeler yapılmaktadır. Bunlar zihinsel yetenek-beceri diğeri ise psikomotor yetenek ve beceridir.

Zihinsel yetenek ve beceri bölümlerinin kendi içinde değerlendirilmesi şu şekildedir.

  • Algılama değerleri net olarak ölçülür.
  • Şekil algılama da sırasında görsel sürekliğinin tespiti yapılmasıdır.
  • Adayda mutlaka dikkatini ölçecek seviye tespitleri yapılır.
  • Hız ve mesafe algısı nedir öğrenilir.
  • Fark etme yeteneğinin belirlenmesi.

Psikomotor yetenek ve beceri bölümleri testleri şu şekildedir.

  • Sürücü adayda tepki hızı ölçülmesi
  • Koordinasyon düzeyinin tespit edilmesi.

Psikoteknik raporu trafikte uzun yol araçlarının kullanılması sürekliliği açısından büyük bir önem taşımaktadır. Ehliyet randevu ve ehliyet alırken bu kurallara özen gösterilmelidir. Karayolunda har hangi bir faciaya yol açmamak için sürücülerin değerlendirme aşamalarını geçerek bu raporu alması gerekmektedir. Her beş yılda bir sağlık kontrolünden geçmesi zorunludur. Eğer sağlığınız yerinizde değil ya da herhangi bir bedensel ve ruhsal anlamda bir rahatsızlığınız varsa trafiğe çıkmadan önce ilgili sağlık kuruluşuna giderek psikoteknik raporu almanız gerekmektedir. Kendi hayatınızı ve başkalarının hayatını tehlikeye sokmamak için ticari araç kullanan şoförlerin alması gereken rapor hakkında karayolu taşımacılığın 36. Maddesini inceleyebilirsiniz.

Ehliyetal.org, Ehliyetal Sürücü Kursları Web Sitesidir.
× Whatsapp Hattı