ESENLER : 0212 562 48 48 GOP : 0212 635 5858

Otobüs-Minibüs Ehliyeti

Karayolunda yolcu taşımacılı yapmak istiyorsanız öncelikle o özellikte araçları sürebilmek için Otobüs-Minibüs Ehliyeti sahibi olmanız gerekir. En az 10 kişilik araçlarda yolcu taşımacılığı yapmak için minibüs ehliyeti gerekirken 24 kişi ve üzeri yolcu taşımacılığı yapan araçlar için ise otobüs ehliyeti gerekir. Şehir içi yolcu taşımacılığı olsun şehirlerarası yolcu taşımacılığı olsun bu sınıf sürücü belgesi olması gereklidir. Otobüs, Minibüs ehliyeti ile D, D1, D1E, DE sınıfı sürücü belgelerine sahip olunabilinir. Bu sınıflar ile otobüs, yarım otobüs, minibüs, römorklu otobüs araçları kullanılabilmektedir.

 

Kurs tarafından sürücü belgesi alınması için verilen eğitimler hem uygulamalı olarak yapılırken hem de yazılı sınavlardan başarılı bir şekilde geçmeniz için bir takım eğitimler verilir. Ancak Otobüs-minibüs ehliyeti alınabilmesi için öncellikle B sınıfı ehliyet sürücüsü olması zorunludur. Bu yüzden yazılı sınava girmenize gerek yoktur. Hangi sınıfta araç kullanırsanız kullanın belli bir deneyime sahip olmanız gerekir. Verilen eğitimler 13.10.1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 8.2.2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu 29.5.2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursu Yönetmeliği hükümlerince verilmektedir. Verilen eğitimler ile görgü ve ahlak kuralları, yolculara hitabın nasıl olması gerektiği, araçların motor yapısı, virajlar da hangi açılar ile dönülmesi gerektiği, uyulması gereken şehir içi ve şehirlerarası hız sınırları gibi eğitimler seçeceğiniz otobüs ya da minibüs ehliyetine uygun araçlarda verilmektedir.  Otobüs  – minibüs ehliyeti ile yolcu taşımacılı yapıldığı için hem kendi can ve mal güvenliği önemliyken taşıdığınız yolcuların da can ve mal güvenliği siz sürücülerin üzerindedir. Bu yüzden direk alınmayan sürücü belgeleri beraberinde yaş şartlarını da birlikte getirmektedir. Otomobil tarzı araçlara göre kullanımı zor olan otobüs ve minibüs mantık olarak aynı işleyiş tarzına sahiptir. Sadece kullanıldığı alan ticari bir alan olduğu için farklılık yaratmaktadır.

 

Kurs tarafından verilen eğitimler, titizlikle uygulamalı olarak verilmesinin yanında günlük hayatta karşılaşılabilecek durumlar göz önünde bulundurularak sunulur. Kursta alacağınız eğitimlerin her bir dalı hayattaki başarınızın anahtarıdır. Gereken önemi vermediğinizde Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği Otobüs-minibüs ehliyeti direksiyon sınavında başarılı olamayabilirsiniz. Adayın direksiyon sınavına girme hakkı 4 kez olup birinde başarılı olamadığı takdirde tekrar kursa yazılması gerekir. Sonuçta başarı tek taraflı olmayıp birlikte yapılırsa başarı başarıdır.

D Sınıfı Otobüs / Minibüs Ehliyeti
3576 TL 12 Taksit

Otobüs Minibüs Ehliyet Sınıfları

 • D Sınıfı Otobüs Ehliyeti

  D Sınıfı Otobüs Ehliyeti
 • D1 Sınıfı Minibüs Ehliyeti

  D1 Sınıfı Minibüs Ehliyeti
 • D1E Sınıfı Otobüs – Minibüs Ehliyeti

  D1E Sınıfı Otobüs – Minibüs Ehliyeti
 • DE Sınıfı Otobüs – Minübüs Ehliyeti

  DE Sınıfı Otobüs – Minübüs Ehliyeti
Ehliyetal.org, Ehliyetal Sürücü Kursları Web Sitesidir.
× Whatsapp Hattı