ESENLER : 0212 562 48 48 GOP : 0212 635 5858

Blog

Ehliyet Kursu Başvurusu

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Araba almak genellikle zor bir iştir. Sizin istediğiniz özellikler her araçta olmayabilir. İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Modeli sorgulayabilirsiniz, kilometresi fazla olmuş dersiniz, kazasız temiz kullanılmış araç istersiniz, bu marka araç tutulmuyor diye bilirsiniz, bu araç çok yakıyor, yakıt tipi bu olmalı gibi seçenekler yüzünden insanların aklı karışır. Kafasında tasarladığı marka model aracı için gidersiniz başka bir araç beğenir onu alırsınız. Hele bir de sıfır araç almayıp ikinci el araç bakarsanız kafanıza bin bir türlü soru işaretleri oluşur. Her marka aracın diğer marka araçlara göre taşıdığı özellikler birbirinden farklıdır.

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilecek Hususlar Özellikleri

İkici el araç alımlarında dürüst satıcı, günümüz şartlarında özellikle aranmaktadır. Araç alırken kullanan kişi özelliklerini, kazası var mı yok mu bunları dürüst olarak söylemesini her alıcı bekler. Güven ortamında yapılan satış işlemleri kafa karışıklığı yerine iki taraf içinde keyifli hale gelebilir. Satıcının dürüst olmasını beklerken alıcı da aynı özelliğe sahip olmasını gerekir. Çünkü güvene dayalı satışlar insan ilişkilerini direk olarak etkilemektedir. Alıcının ne istediğini bilmesi gerekir. İkinci el araç alırken dikkat edilecek hususlar da araba da boya var mı, iskeleti sağlam mı, değişen parçası var mı, motor çalışma durumu nasıl, çekiş gücü iyi mi gibi özelliklere ilk bakılması gereken detaylardır. Çünkü alıcı bütçesi oranda araç almak ister ve ona göre de titiz davranır. Anlaşma yaptıktan sonra aracı muhakkak bir motor ustasına ve kaporta testine sokmalısınız. Her ne kadar dürüst bir satıcı olsa da kafanızdaki soru işaretlerinin gitmesi için gerekli kontrolleri yaptırmanız da fayda vardır.  Satıcı kendisi yaptırmış olduğu ekspertiz raporunu sunsa dahi kendinizin bir daha kontrol yaptırmanız gerekir. Bu gibi detaylar sizin bineceğiniz aracın ne durumda olduğunu size gösterecektir.

İkinci el araç alırken dikkat edilecek hususlar her alıcı için önemli bir konudur. Unutulmamalıdır ki aldığınız aracın ne durumda olduğunu bilmelisiniz. Çünkü sıfır araç almadığınız için aracın durumunu bilme şansınız yoktur. Bütçeniz oranında bilinçsizce aldığınız araçlar sizin başınıza daha büyük sorunları da beraberinde getireceği bilinmelidir.

Ehliyetal.org, Ehliyetal Sürücü Kursları Web Sitesidir.
× Whatsapp Hattı