ESENLER : 0212 562 48 48 GOP : 0212 635 5858

Blog

Ehliyet Kursu Başvurusu

Engelli Aracı

Engelli vatandaşlarımız için bir takım kolaylıklar sağlayan engelli aracı onlar için büyük bir avantajdır.

Engelli aracı alan vatandaşlar engelli olduğunu bir rapor ile belgelemelidir. Çünkü bu aracı alırken engelli kişilere, diğer vatandaşların ödemek zorunda kaldığı ÖTV indirim ve ÖTV muafiyeti sağlanır.

Kişinin indirim mi yoksa muafiyet mi alacağı engel durumuna göre değişmektedir. 2018 yılında yürürlüğe giren uygulamayla %90 engel raporu olan kişilere muafiyet sağlanarak otomobil alması sağlanır. Ayrıca özürlü aracı alabilmek içinde H sınıfı ehliyet sürücü belgesine sahip olması gerekir. Engelli araç alımı şartları bireyin engel derecesine göre belirlenir.

Yüzde 90 ve Üzeri Engel Durumu

Yapılan testler sonucunda bireyin %90 ve üzeri engelli olduğu kanıtlanmışsa 5 yıl arayla olmak şartıyla ilk alımda da ÖTV ödemez. Engel sebebi ne olursa olsun her engelli sunulan bu avantajdan yararlanabilir. Engellilere sunulan bu ayrıcalıkla aracı kendisinin kullanıp kullanmaması da önemli değildir. Bununla birlikte engelli aracına herhangi mekanik ilave ya da tadilat şartı da aranmaz. Taşıtı kullanacak kişi engelli değilse bu istisnadan yararlanabilmesi taşıt içerisine tekerlekli sandalye ya da sedye ile binilmesine olanak sağlamak zorundadır. Bu kişilerin engelli aracı da farklıdır. Panelvan, kombi gibi yük ve yolcu taşımacılığına sürücü ile birlikte 9 kişilik oturma yeri olan taşıtlarda ilk alımlarda istisna uygulanabilir.

Yüzde 90’ın Altında Engel Durumu

Eğer 90’ın altında bir engel durumu varsa (engel fark etmeksizin) ÖTV istisnasından maalesef yararlanamamaktadır. Fakat bazı durumda engelli aracı otomatik vitesli araçlarda hiçbir düzenleme yaptırılmadan da ÖTV’siz araç alınabilmektedir. Bununla birlikte manüel vitesli bi araçta özel bir tertibat yaptırmadan kullanacak durumda olan engelliler, otomatik vitesli taşıtları ÖTV’siz alabiliyor. Çünkü otomatik vites araçlar özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilmektedir.

Ehliyetal.org, Ehliyetal Sürücü Kursları Web Sitesidir.
× Whatsapp Hattı