ESENLER : 0212 562 48 48 GOP : 0212 635 5858

Ehliyet Sınıfları

Ehliyet Sınıfları Nedir ve Nelerdir?

Ehliyet; yönetmelikte sürücü belgesi olarak geçen fakat günlük yaşantımızda ehliyet olarak kullandığımız belge emniyet müdürlüğünce verilen bir belgedir.
Karayolunda kullandığımız otomobil, traktör, otobüs, motosiklet, minibüs, kamyon, kamyonet ya da çekici gibi araçların bireyler tarafından kullanılması olanak sağlayan belge aynı zamanda kimlik belgesi olarak da yaşantımızda kullanmaktayız. Sürücü belgeleri yönetmelikle birlikte 01.01.2016 tarihinde yürürlüğe giren düzenlemeyle eski tip sürücü belgeleri yeni tip sürücü belgesiyle değiştirilmesine başlanmıştır. Türkiye de kullanılan ehliyetlerin tamamının yeni tip olarak değiştirilme işlemleri 31 Aralık 2020 tarihine kadar değiştirilmesi gerekmektedir. Eski tip sürücü belgesinde daha az sınıf varken yeni dip sürücü belgesinde 16 farklı ehliyet sınıfları bulunmaktadır. Bunlar M, A, A1, A2, B, B1, BE, C, C1, C1E, CE, D, D1, D1E, DE, F harfleri ile ehliyet sınıfları meydana gelmiştir.

Ehliyet Sınıfları Neyi kapsar?

Yeni tip sürücü belgelerinin yenilenmesiyle beraber birçok da yeni düzenlemeyi beraberinde getirmiştir. Yeni ehliyet sınıfları ile birlikte yaş şartları yeniden düzenlenmiş ve deneyim şartları da beraberinde gelmiştir. Araçlara takılan ek yükler ve takılacak römorklarla ilgili yeni maddeler oluşmuştur. Eski tip sürücü belgeleri ömür boyu kullanılırken yeni düzenlemeyle ehliyetlere geçerlilik süresi eklenmiştir. Örneğin B sınıfı ehliyet sürücüsü 10 yıl araç kullanırken D sınıfı ehliyet sürücüsü 5 yıl araç kullanabilmektedir. Ve süresi biten ehliyetlerin güncellenmesi için sınava girmeye gerek yok fakat ilgili sağlık birimden sağlık raporu alınması zorunlu hale gelmiştir. Alınan sağlık raporu ile emniyete giderek yeniden sürücü belgesinin uzatabilirsiniz. B sınıfı ehliyet sürücü eskiden minibüs kullanırken 2016 yılında yürürlüğe giren düzenlemeyle minibüs kullanması belli bir deneyim olması ile birlikte kullanmaya hak kazanacaktır. Yine eskiden engelliler için verilen H tipi ehliyet sürücülerinde yer alırken yeni tip sürücü belgesinde engel durumu belirtilir ve H tipi diye sürücü belgesi yoktur. Yine yeni düzenlemeyle otomatik vites sürücü belgesi sınıfı da oluşmuştur. Eski tip sürücü belgesine sahip kullanıcılar direk olarak otomatik vitesli araç kullanabilirken yeni başvuru yapacak adaylar otomatik araç kullanacaklarını başvuru sırasında söylemeleri gerekmektedir.

Ehliyet almak eskisi gibi kolay olmadığı gibi yeni tip ehliyetler ile deneyim ve yaş şartları düzenlenmiştir. Önemli olan ne aracı kullanacağınıza karar verip gerekli ehliyet sınıfını hakkında adaylara iyi bir eğitim verilerek trafikte ne yapılması gerektiğinin adaya birebir verilmesi gerekmektedir. Burada da eğitimi verecek kursun özenle, dikkatle seçilmesi adaylar için önem sarf etmektedir.

B Sınıfı Otomobil Ehliyeti

Kara yolu trafiğinde bağımsız bir şekilde motorlu araç kullanmak isteyenlerin tercihi otomobil ehliyeti gerekli yol ve direksiyon yetkinliğini kanıtlamak adına alınır. Otomobil ehliyeti B sınıfı ehliyeti olarak adlandırılır.

A Sınıfı Motorsiklet Eğitimi

Motosiklet ehliyeti almak için gerekli olan eğitimleri ve sınavları başarıyla geçmeniz gerekir. Toplam 6 saat eğitim alarak direksiyon sınavını başarı ile tamamlayabilirsiniz. Eğer alacağınız motosiklet tipine göre en erken 16 en geç 24 yaşını dolduran adaylar başvuru yapma imkanı sağlar.

C Sınıfı Kamyon Ehliyeti

Kamyon ve çekici kullanmak isteyen adayların C sınıfı kamyon ehliyeti almaları gerekir. C sınıfı ehliyet, yük ve hafriyat taşımacılığı araçlarını kullanabilmek için zorunludur. C sınıfı sürücü ehliyetine sahip olunmak için öncelikle B sınıfı ehliyetiniz olmalıdır.

D Sınıfı Otobüs Ehliyeti

D sınıfı otobüs ehliyeti sahip olunmak için öncelikle B sınıfı ehliyetiniz olması gereklidir. Bu yüzden direk olarak D sınıfı sürücü belgesine müracaat edilemez. D sınıfı ehliyeti olan sürücüler otobüs, minibüs, traktör ya da otomobil kullanabilmektedir.

Ehliyetal.org, Ehliyetal Sürücü Kursları Web Sitesidir.
× Whatsapp Hattı