ESENLER : 0212 562 48 48 GOP : 0212 635 5858

Blog

Ehliyet Kursu Başvurusu

Ehliyet Başvuru Ücretleri

Başvuru Ücretleri

01 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girerek eski tip sürücü belgelerinin değiştirilmesi ve o tarihten itibaren yeni ehliyet alacak adaylar için sürücü belgeleri güncellenmiş ve geçerlilik süresi eklenmiştir.

Eski tip sürücü belgelerinin güncellenmesi ya da ilk defa sürücü belgesi alabilmek için ödemeniz gereken başvuru ücretleri ilk akla gelendir. Yenileme farklı ücret olurken ilk defa alınan sürücü belgesi ücreti de sınıflarına göre değişkenlik göstermektedir.

Başvuru Ücretleri Hakkında Bilgi

Aşağıda belirtilen 2019 yılı için geçerli başvuru ücretleri yenileme ve ilk defa sürücü belgesi alacak adayların ödemesi gereken ücretler şu şekildedir.

  • 2016 yılı öncesinde sahip olduğunuz ehliyetinizin yeni sürücü belgesi ile değiştirilmesinde Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına 2 TL gibi bir ücret yatarken Değerli Kâğıt Bedeli ücreti de 13 TL olarak vergi tahsil eden banka hesaplarına yatmaktadır.
  • Yeni sürücü belgeleri belli bir geçerlilik zamanı olduğu için tekrar yenilenmesi gerekmektedir. Bu yenilme sırasında Türk Polis Teşkilatının Güçlendirme Vakfına 30 TL gibi bir ücret yatarken Değerli Kâğıt Bedeli ücreti de 166 TL olarak vergi tahsil eden banka hesaplarına yatmaktadır.
  • İlk defa sürücü belgesi alacak adaylar yenilemeye göre biraz daha fazla ücret öderken, bu ücret alacağınız sürücü belgesine göre daha da artmaktadır. Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına 30 TL gibi bir ücret yatarken Değerli Kâğıt Bedeli ücreti de 166 TL olarak vergi tahsil eden banka hesaplarına yatmaktadır. Ayrıca A-A1-A2 ve F sürücü belgesine sahip olmak isteyen adaylar vergi tahsili yapan banka hesaplarına 203,40 TL yatırmalıdır. B sürücü belgesine sahip olmak isteyen adaylar vergi tahsili yapan banka hesaplarına 613,30 TL ödemelidir. B1-BE-C1-C1E-C-CE-D1-D1E-DE-D-G-M sınıflarından sürücü belgesine sahip olmak isteyen adaylar vergi tahsili yapan banka hesaplarına 1023,20 TL vergi ücreti yatırması gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki sürücü belgesinde geçerlilik tarihi bittiğinde tekrar başvuru ücreti yatırılarak yenileme işlemi yapılmaktadır. Yenileme işlemleri istediğiniz Nüfus Müdürlüğüne randevu alarak ve ücreti ödeyerek yenileme işlemini yapabilirsiniz.

Ehliyetal.org, Ehliyetal Sürücü Kursları Web Sitesidir.
× Whatsapp Hattı