ESENLER : 0212 562 48 48 GOP : 0212 635 5858

DE Sınıfı Otobüs-Minibüs Ehliyeti

D sınıfı ile birlikte kullanılan araçlara takılan, ağırlığı 750 kilogramı geçen römorklarla oluşan bileşik araçları kullanmak için DE sınıfı otobüs-minibüs ehliyeti olması zorunludur. Otobüse eklenen römorktan dolayı D sınıfı sürücü belgesinden farklılık gösterir. Bu ehliyete sahip olan sürücüler D, D1, D1E, B, BE, B, F ve M sürücü belgesi ile kullanılan araçları da kullanabilmektedir.

DE Sınıfı Otobüs-Minibüs Ehliyeti Süresi ve Belgeleri

DE sınıfı otobüs-minibüs ehliyeti sürücüsüne sahip olmak isteyen adayların 24 yaşını doldurması gerekir. Ehliyetin alındığı tarihten itibaren 5 yıl süre ile kullanılabilir. Sürücü belgesinin geçerlilik süresi dolduysa ilgili kurumdan alınacak sağlık raporu her 5 yıl da bir uzatılabilir.

 • 24 yaşını dolduran adaylar
 • D sınıfı sürücü belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Kimlik cüzdanının fotokopisi ve aslı bulundurulması
 • Vukuatlı Sabıka kaydı
 • 8 adet güncel çekilmiş biometrik resim
 • Aile hekiminden alınacak sağlık raporu
 • Diploma durumunu gösteren belgenin fotokopisi

Fiyatlarımız

2019 yılında geçerli DE sınıfı otobüs-minibüs ehliyeti sürücü belgesi için ne kadar kurs ücreti ve toplam ne kadar harç ücreti ödeyeceğinizi kursa yazılmaya geldiğinizde ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Eğitim ve Sınav Bilgisi

DE sınıfı otobüs-minibüs ehliyeti direk alınamadığı için D sınıfı sürücü belgesinin bulunması zorunludur. Direk alınarak kullanılan bir sürücü belgesi değildir. Bu yüzden hem deneyim gerekiyor hem de başvuru şartlarını eksiksiz olarak tamamlanması gerekir. Şartlar sağlandığı takdir de ilgili kursa gelerek kayıtlarınızı yaptırabilirsiniz. Mevcut da bir sürücü belgesine sahip olduğunuz için M.E.B tarafından yapılacak yazılı sınava girmenize gerek yoktur. Ancak direksiyon sınavına girmek zorunludur. Bunun için kurs tarafından yaklaşık 1 ay boyunca verilecek birebir direksiyon eğitimleri ile sınav öncesi adayın üzerindeki baskı en aza inmiş olur. Karayolunda bu sınıf sürücü belgesi ile kullanılan aracın uyması gereken detaylar adaya titizlikle anlatılır. M.E.B tarafından belirlenen tarih ve sınav yeri ilgili bilgi kurs tarafından adaya bildirilir. Direksiyon sınavına aday 4 kez girme hakkı vardır. Hangi sınavda aday 70 ve üzeri alırsa başarılı olarak sertifika almaya hak kazanır. Kazanılan sertifika ile ilgili kuruma giderek sürücü belgesinin alınması için müracaat edilir.

D Sınıfı Otobüs / Minibüs Ehliyeti
1750TL 12 Taksit

Otobüs Minibüs Ehliyet Sınıfları

 • D Sınıfı Otobüs Ehliyeti

  D Sınıfı Otobüs Ehliyeti
 • D1 Sınıfı Minibüs Ehliyeti

  D1 Sınıfı Minibüs Ehliyeti
 • D1E Sınıfı Otobüs – Minibüs Ehliyeti

  D1E Sınıfı Otobüs – Minibüs Ehliyeti
 • DE Sınıfı Otobüs – Minübüs Ehliyeti

  DE Sınıfı Otobüs – Minübüs Ehliyeti
Ehliyetal.org, Ehliyetal Sürücü Kursları Web Sitesidir.
× Whatsapp Hattı