ESENLER : 0212 562 48 48 GOP : 0212 635 5858

D1 Sınıfı Minibüs Ehliyeti

D1 sınıfı ehkiyeti, 2016 yılında yeni yönetmelikle çıkan bir ehliyet tipidir. Daha önceki yıllarda B sınıfı ehliyeti olanlar minibüs kullanmaktaydı. 1 Ocak 2016 tarihinde karayolları trafik yönetmeliği değiştiği için buna bağlı olarak da sürücü sınıfları yönetmeliği de değişti.

Değişen yönetmelikle D1 sınıfı minibüs ehliyeti çeşidi de ortaya çıkmış oldu. Bu sınıfa ait ehliyeti olan bireyler otomobil, kamyonet, minibüs ve traktör gibi araçları kullanabilmektedir. Adaylar bu sınıfla en az 10 kişilik en çok sürücü dahil 17 kişilik araçları kullanabilirler.

D1 Sınıfı Minibüs Ehliyeti Süresi ve Belgeleri

D1 sınıfı minibüs ehliyeti sürücüsüne sahip olunmak için adayların en az 21 yaşını doldurması ve B sınıfı ehliyet sürücüsüne sahip olması gerekir. Ehliyetin geçerlilik süresi toplam 5 yıldır. Her 5 yılda bir ilgili kurumca alınacak sağlık raporu ile süresini uzatabilirisiniz.

 • 21 yaş ve üzeri
 • B sınıfı ehliyet sürücüne sahip olunması gerekir ve fotokopisi istenir.
 • C fotokopisi ve aslı
 • Sabıka kaydı
 • İki adet biometrik çekilmiş güncel fotoğraf
 • Sağlık kuruluşlarından alınacak sağlık raporu
 • Sürücü belgesi harcının ödenmiş banka dekontu ile işlemler tamamlanır.

Fiyatlarımız

2019 yılında yapılan yeni düzenleme ile D1 sınıfı minibüs ehliyet harç ücreti 1023.20tl devlete ödemeniz gereken ücrettir. Kurs ücreti için detaylı bilgiye kursa gelerek öğrenebilirsiniz.

Eğitim ve Sınav Bilgisi

B sınıfı ehliyete sahip olduğunuz için yazılı sınava girmenize gerek yoktur. Ancak kursa başvuru yaparak D1 sınıfı minibüs ehliyet uygun araçla ilgili eğitimleri almış olmanız gerekir. Eğitimcilerle yaklaşık bir ay sürecek araç sürüş deneyimleri, motorun ve aracın tanınması, yolcular ile saygının korunması gibi eğitimler tamamlandıktan sonra milli eğitim bakanlığının yaptığı direksiyon sınavına girmeniz gerekecektir. Bu sınav da 4 kez hakkınız vardır. Yapılan direksiyon sınavında 70 ve üzeri puan almanız durumunda başarılı sayılırsınız. 70 altında puanlar her sınavdan ya da sınava müracaat edip girmediğiniz her sınav da başarısız kabul edilirsiniz. Başarılı olduğunuz sınav sonrası sertifika almaya hak kazanırsınız. Aldığınız sertifika ehliyet yerine geçmemekte, emniyet müdürlüğüne giderek ehliyetiniz almanız gerekir. Aldığınız sertifika ile 2 yıl içinde ehliyetinizi alabilirsiniz. Bu süreyi geçirdiğiniz takdirde yeniden kursa yazılmanız gerekir.

D Sınıfı Otobüs / Minibüs Ehliyeti
1750TL 12 Taksit

Otobüs Minibüs Ehliyet Sınıfları

 • D Sınıfı Otobüs Ehliyeti

  D Sınıfı Otobüs Ehliyeti
 • D1 Sınıfı Minibüs Ehliyeti

  D1 Sınıfı Minibüs Ehliyeti
 • D1E Sınıfı Otobüs – Minibüs Ehliyeti

  D1E Sınıfı Otobüs – Minibüs Ehliyeti
 • DE Sınıfı Otobüs – Minübüs Ehliyeti

  DE Sınıfı Otobüs – Minübüs Ehliyeti
Ehliyetal.org, Ehliyetal Sürücü Kursları Web Sitesidir.
× Whatsapp Hattı