ESENLER : 0212 562 48 48 GOP : 0212 635 5858

C1E Sınıfı Kamyon – Çekici Ehliyeti

Öncelikle C1 sınıfı sürücü belgesine sahip olan adaylar C1E sınıfı kamyon-Çekici ehliyeti almaya hak kazanırlar. Bu sürücü belgesi ile kullanılan taşıtlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen fakat katar ağırlığı 12000 kilogramı geçmeyen römorklu ya da yarı römorktan oluşan bileşik araçları kullanacaklara verilir. Bu sürücü belgesi ile römorklu kamyon, çekici, C1, B, Be, F, M sınıfı sürücü belgelerinin kullandığı araçları kullanmaktadır.

C1E Sınıfı Kamyon-Çekici Ehliyeti Süresi ve Belgeleri

C1E sınıfı kamyon-Çekici ehliyeti belgesine sahip olacak adaylar 19 yaşından gün almış olmaları gerekmektedir. Ehliyetin toplam geçerlilik süresi 5 yıldır. Süresi biten ehliyetler ilgili sağlık biriminden alınacak raporla ilgili kuruma giderek süresini uzatabilirler.

 • 18 yaşını tamamlayan her aday başvuru yapabilir.
 • Nüfus cüzdanının fotokopisi ve aslı bulundurulması
 • C1 sınıfı ehliyeti olmayan aday başvuru yapamaz. Bu yüzden C1 sınıfı ehliyetinin fotokopisi
 • 8 adet biometrik fotoğraf
 • Sabıka Kaydı
 • Öğrenim diplomasının fotokopisi ya da uzaktan öğrenim gören adayların öğrenci belgesi getirmesi gereklidir.
 • Sağlık raporu

Fiyatlarımız

C1E sınıfı sürücü belgesine sahip olan adaylar ilgili kursa gelerek 2019 yılı kurs ve harç ücretlerini detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Eğitim ve Sınav Bilgisi

C1E sınıfı kamyon-çekici ehliyeti sahip olmak için başvuru yapan adaylar gerekli evrakları eksiksiz olarak tamamlamaları halinde kursa kayıt yaptırılmaktadır. C1 sınıfı sürücü belgesine sahip olunması zorunlu olduğundan ikinci kez yazılı sınava girmeden direksiyon sınavına girerek sahip olunabilir. Kursun yaklaşık bir ay boyunca sürücü belgesinin kullanacağı araçlarda deneyim kazanmaları sağlanır. Bunun için kursun sağladığı alanında başarılı eğitimciler ile her adayla birebir eğitimler yaparak sürüş deneyimi kazanması sağlanır. Aracın tanınması, motor yapısının öğrenilmesi, ani fren çalışması, sağa sola dönüş manevraları birebir uygulamalı olarak anlatılır. Daha sonra görevlilerce yapılacak olan direksiyon sınavında aday en az 70 puan alması halinde sertifika almaya hak kazanır. Alınan sertifika ehliyet yerine geçmediği için iki yıl içinde ilgili kurumca sürücü belgesini alması gerekir. İki yıl içinde alınmayan sürücü belgesi hak kaybına uğrayacağı gibi yeniden kursa yazılmalıdır.

Kamyon – Çekici Ehliyeti Çeşitleri

 • C1 Sınıfı Kamyonet Ehliyeti

  C1 Sınıfı Kamyonet Ehliyeti
 • C1E Sınıfı Kamyon – Çekici Ehliyeti

  C1E Sınıfı Kamyon – Çekici Ehliyeti
 • CE Sınıfı Kamyon – Çekici Ehiyeti

  CE Sınıfı Kamyon – Çekici Ehiyeti
Ehliyetal.org, Ehliyetal Sürücü Kursları Web Sitesidir.
× Whatsapp Hattı