ESENLER : 0212 562 48 48 GOP : 0212 635 5858

Blog

Ehliyet Kursu Başvurusu

Araç Yaz Bakımı Nelerdir?

Araç Yaz Bakımı

Yaz mevsiminin gelmesiyle hava sıcaklığı her geçen gün artmaktadır. Artan sıcaklık arabanınız etkilenmesine, devamlı duruş kalkış belli bir ölçüde aracınıza zarar vermektedir.

Düzenli yapmış olduğunuz servis bakımları aracınızı binmenize olanak sağlarken yaz aylarında tatile çıkan her sürücü araç yaz bakımı yaptırması gerekir. Kış mevsiminden çıkan araç yaz mevsimine göre tekrar bakımı yapılarak uzun yolculukta rahat etmenizi sağlamaktadır.

Araç Yaz Bakımı Nelerdir?

Uzun bir yola gidecekseniz ya da şehir içinde araç kullanıyorsanız yazın sıcağından etkilenmemek için araç yaz bakımı yaptırarak aracınıza güvenli bir şekilde binmesine olanak sağlamaktadır.

Günümüz sıcaklıklarında araç da terlemeden durabilmemiz için klimaya ihtiyaç duyarız. Kış ayında çalıştırılmayan klima yaz sıcağında verimli olmayabilir. Bunun için ilgili teknisyene gösterilmesi gerekir. Yazın gelmesini müjdeleyen kelebekler ya da uçan böcekler seyir halinde araç camlarına çarparak camınızın kirlenmesine neden olabilir. Bu da görüş alanınızın kapanmasına neden olmaktadır. Bunun için sileceklerinizin çalışıp çalışmadığına cam suyunuzun bitip bitmediğini sürekli kontrol etmeniz gerekir. Yaz sıcakları ile arabalarda hararet oluşmasına neden olabilir. Her iki yılda bir su boşaltılarak temizlenmeli ve yeniden doldurulmalıdır. Aksi takdirde yolda kalmanız kaçınılmazdır. Motor performansı aracınızın sürüş kabiliyetini doğrudan etkilemektedir. Zamanında değiştirilmesi gereken filtreler değiştirilmediyse ya da avans ayarı, bozuk rölanti aracınızın gücünü düşüreceğinden bakımının yapılması gerekir. Yaz aylarında kullanabileceğiniz lastikler ile yola çıkmalısınız. Özelliğini kaybetmiş lastik ya da mevsimine uygun olmayan lastik kullanımı ani bir fren yapıldığında durmak zor olacağından lastik kontrolü yaptırmanız gerekir. Farlarınızı kontrol ettirmeniz gerekir. Yolda karşılaşacağınız bir aksilik sonucu aracınızda muhakkak ilk yardım seti, yangın, tüpü, el feneri ya da tamir setiniz olmadan yola çıkmamalısınız.

Araç yaz bakımı yaptırarak yola çıkan sürücüler aracın sağladığı güven ile rahat bir yolculuk yapma fırsatı sunar.

Ehliyetal.org, Ehliyetal Sürücü Kursları Web Sitesidir.
× Whatsapp Hattı