ESENLER : 0212 562 48 48 GOP : 0212 635 5858

Blog

Ehliyet Kursu Başvurusu

Alkollü Araç Kullanmanın Cezaları

Alkollü Araç Kullanma

Sürücüler araç kullanırken tüm dikkatini refleksini araç kullanmaya vermelidir. Dikkat eksikliği aracın kontrolünü kaybetmesine neden olmaktadır.

 Dikkat eksikliği ya da refleks zayıflamasının nedenlerinden biride alkollü araç kullanma gelmektedir. Alkol vücutta uyuşukluk meydana getirdiği için dikkat ve reflekslerin azalmasına neden olur. Gelen vücut tepkileri taşıt sürücüsünün olası bir kaza yapmasına sebebiyet verir. Bunun için karayolunda trafik polisleri tarafından denetimler yapılmaktadır.

Alkollü Araç Kullanmanın Cezaları

Ülkemizde alkol ile ilgili sınırlamalar da vardır. Otomobil sürücüleri için 0.50 promil üzeri alkollü araç sürmeleri yasakken ticari araç sürücüleri için ise 0.20 promil üzeri alkol çıkması durumda araç kullanmaları yasaklanmıştır. Bu tarz sınırlama olmasına rağmen asla alkollü durumdayken araç kullanılmamalıdır. Alkollü araç kullanma olası bir kaza da hem kendi mal ve hayatımızı tehlikeye sokarken hem de karşı tarafın hayatlarını tehlikeye sokmaktadır. Trafik polisleri tarafından yapılan karayolu denetimlerinde sürücülere alkolmetre ile test yapılmaktadır. Eğer belirtilen sınırdan fazla alkol çıkarsa 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 48/5 maddesi gereğince para cezası ile cezalandırılır, aracı trafikten men edilir ve sürücü belgesi (6) ay süreyle Trafik Polisince geri alınır maddesine göre trafik polisi tarafından işlem yapılır. İkinci defa alkollü araç kullanmaktan yakalan sürücü yine trafik cezası, aracı trafikten men edilir ve ehliyetine 2 yıl süre ile el konulur. Üçüncü kez yakalan sürücüye trafik cezası kesilir, aracı trafikten men edilir, sürücü belgesine 5 yıl el konulur ve 6 aydan az olmamak üzere hapis cezası verilir. 5 yıl süre ile sürücü belgesine el konulan sürücüler 5 yılın bitiminde psikiyatri muayenesi görür. Eğer olumlu rapor çıkması durumunda ehliyetini geri alabilir. 

Alkollü insan da vücut ısısında yükselme, davranış bozuklukları, ruh hali değişmesi, dikkat eksikliği, koordinasyon ve muhakeme bozukluğunun başlamasına neden olur, ayakta duramama, yürüme ve konuşma da zorluk çekme gibi sıkıntıları da beraberinde getirir. Bu davranış bozuklukları alkollü araç kullanan sürücülerde aracı kontrol etme kabiliyetini zayıflatacağından kaza yapmasına neden olur. Bundan dolayı alkollü araç kullanmak yerine gideceğiniz yere başka birisinin kullandığı araçlar ile hareket edin. Trafiği tehlikeye sokmayın.

Ehliyetal.org, Ehliyetal Sürücü Kursları Web Sitesidir.
× Whatsapp Hattı